قلعه لشتان کجاست ؟

قلعه لشتان نام قلعه‌ای است بر فراز کوه «شاهینکوه» در بخش مرکزی شهرستان بندرلنگه است ،«قلعه لشتان» در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندرلنگه و در شمال روستای بارچاه واقع شده‌است.

تاریخ بنای این قلعه به سدهٔ نهم هجری بر می‌گردد ، قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگ های محلی نقش مهمی داشته ‌است ،  آثار این قلعه هنوز در لب دریا و نزدیکی شهر کنگ باقی مانده ‌است و نزد مردم و اهالی منطقه بنام «قـَلعُـوْ» معروف است.

برخی نیز عقیده دارند این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بیش از2000 سال قدمت دارد. بعدها پرتقالی ها آن را بازسازی نموده اند. دخمه‌های سنگی، شبیه به غارهای انسان‌های غارنشین در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد و آثار فراوان دیگری نیز در محوطهٔ قلعه بر جای مانده است و جمعی نیزعقیده دارند،

گروهی معتقدند که ساخت این بنا به زمان سلطه و قدرت پرتغالی ها بر خلیج فارس مربوط است. از قلعه پرتغالی‌ها که در جنوب کنگ قرار داشته بوده تا قلعه لشتان راهی زیر زمینی وجود داشته که قسمتی از این راه را مانند تونل ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان می‌رفتند، مخصوصا در ایام جنگ و شورش و آشوب، از این راه نیز ذخیره و مهمات و آذوقه برای کسانی که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند، می‌رساندند.

 

در حال حاضر، به جز حصار بند و آثار مخروبه دیوارها، اثردیگری از ساختمان قلعه باقی نمانده است. در داخل قلعه لشتان، چندین قبرستان، ده ها برکه آب و انبار آذوقه و آثار فراوان دیگری به جای مانده است. دخمه های سنگی، شبیه به غارهای انسانهای غارنشین در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد که شباهت زیادی به دخمه های غار چهل خانه ودخمه های فوقانی ارتفاعات شمالی بندر طاهری (سیر اف) دارد.

موقعیت استراتژیک بسیار خوبی دارد؛ به طوری که علاوه بر تسلط کامل بر اطراف، دارای مسیر صعود دشواری است. انتخاب محل بسیار دقیق صورت گرفته به طوری که فتح آن برای دشمنان کار دشواری به نظر می رسد.

وجود قبرستان های زیاد با ساختار قبرهای متعدد در اطراف قلعه و حتی درون قلعه نشان از قدمت و سکونت چندین باره افراد در قلعه در ادوار متعدد تاریخی دارد. در اطراف قلعه لشتان قلعه های اقماری دیگری نیز چون قلعه زنگی وجود دارد که نشان از حیات انسانی در ادوار متعدد در این قلعه ها نیز دارد ، اما قلعه لشتان بسان یک شهر قلعه بیش از سیصد آب انبار بر فراز آن است که علیرغم اهمیت تاریخی آن، هنوز ناشناخته مانده است.

همچنین روایت است که از قلعه پرتغالی‌ها تا قلعه لشتان که بر فراز کوه‌های بارچاه واقع است راهی زیرزمینی که قسمتی از این راه مانند تونل بوده ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان می‌رفتند، مخصوصاً در ایام جنگ و آشوب، از این راه نیز ذخیره و مهمات برای کسانی که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند می‌رساندند.

 

اگر این قلعه با نماهای متعدد آن برای مردم کشور توضیح داده شود و از نماهای تاریخی بیشتری مورد مداقه قرار گیرد، جذب توریست برای دیدن این قلعه دو چندان می گردد.

نظرخود را قرار دهید

*